Další hokejové divadlo pro Chicago: Chárův gól nestačil, Handzuš a Hossa krok od trofeje!

CHICAGO – Hokejisté Chicaga Blackhawks se přiblížili k zisku Stanleyova poháru, od kterého je po sobotním úspěchu 3: 1 v pátém finále nad Bostonem Bruins dělí pouze jedna výhra. Blackhawks vedou v sérii 3: 2 a druhou trofej za posledních 36 měsíců si mohou vybojovat už v pondělí na ledě Bostonu (hraje se od 20:00 východoamerického času / 2.00 SELČ již v úterý).

I před třemi lety slavili hráči Chicaga zisk Stanleyova poháru na ledě soupeře, o trofeji rozhodl v prodloužení zápasu číslo šest s Philadelphií Patrick Kane. Ten dal v sobotu Bostonu dva góly a byl s brankářem core Crawford klíčovým hráčem vítězného týmu. “Dnes byl další náročný zápas. Boston hrál skvěle, ve třetí třetině výkon stupňoval a vytvořil na nás velký tlak.Dokázali jsme však zavřít dveře, hráli jako tým. I v šestém souboji musíme hrát stejně, opět dostatečně tvrdě as nasazením, “řekl pro NBC Sports Crawford.

Chicago v pátém utkání finále profitovalo ze spolupráce Kanea s Jonathan Toews. Kane se střelecky prosadil po přihrávkách svého kapitána v 18. a 26. minutě. Za Bruins odpověděl v 44. min třetím gólem v play-off Zdeno Chára. Hostům se už do závěru nepodařilo přidat další přesný zásah , 14 sekund před třetí sirénou upravil na konečných 3: 1 do prázdné branky Bolland. Chára odehrál v zápase 24:22 min a byl na ledě při dvou inkasovaných gólech. Slovenský obránce si kromě dvou mínusiek připsal i tři střely a čtyři bodyčeky.V sestavě vítězného týmu kromě Michala Handzuš nakonec nechyběl ani Marián Hossa, který má zdravotní problémy. Odkorčuľoval 16:23 min, ale výrazněji se nedokázal prosadit. Handzuš byl na ledě 17:05 min, měl 61% úspěšnost na vhazování a na trestné lavici pykal dvě minuty filmování při faulu Nathana Hortona v úvodu druhé třetiny.

Boston hrál od druhé třetiny bez Patrice Bergerona, jehož museli převézt do nemocnice. Na první gól v letošním play-off nadále čeká Jaromír Jágr, kterému opět chyběly k přesnému zásahu centimetry. V sestavách nastala oproti předchozímu duelu jedna změna, poprvé v play-off v kariéře nastoupil Carl Söderberg, který nahradil Kaspars Daugaviňša.Souboj nedohrál ani domácí kapitán Jonathan Toews, který v třetí třetině neabsolvoval ani jedno střídání. Ve druhé části hry ho tvrdě bodyček Johnny Boychuk.

První třetina souboje byla v režii Blackhawks. Střelecky aktivnější však byl Boston, který soupeře prostřílel 11: 7. Už ve 4. min trefil do tyče branky TUUK Raska domácí Toews. Po chybě domácích ve středním pásmu dvakrát po sobě prověřil na opačné straně Crawforda Söderberg. Domácí brankář úspěšně zasáhl po dobré individuální akci Marchand z 11. min a puk i se štěstím udržel před čárou. V 15. min našel Handzuš skvělou přihrávkou Sharpa, ten však nechal vyniknout převádí se Raska. Domácí se však dočkali, k odraženému pokusu se dostal Patrick Kane a z hranice brankoviště otevřel skóre.Boston se do zápasu pomaleji rozjížděl, ale postupně se Chicagu vyrovnal. Měl více střeleckých pokusů, ale domácí byli nebezpečnější a navíc efektivnější. Boston navíc hrál fyzickejšie a jeho hráči opět rozdali více bodyček.

Od druhé třetiny se poměr střeleckých pokusů překlopil na stranu Chicaga. Bruins dělal největší problémy první útok Blackhawks. V 26. min se z levé strany vyřítil Bickell, jeho střelu ještě Rask vyrazil, ale na dorážku Kanea z predbrankového území už nestačil. Domácí útočník se těšil z devátého gólu v play off 2013. Otřesený Bruins znervózněli a jen s velkou námahou se dostávali před branku Blackhawks. V 33. min měli gól po závaru na hokejky Lucic i Seidenberg, ale Crawford byl proti.V závěru druhé části hry mohl zvýšit domácí vedení Handzuš, ale jeho únik brankář hostí zlikvidoval.

Bruins začali třetí dvacetiminutovky velkým tlakem. Odměnou jim byl gól z hokejky Zdeno Chára. Kapitán týmu trefil příklepem z hranice levého kruhu přímo do šibenice. Na branku Blackhawks se valil jeden útok za druhým, domácí hráli obětavě, házeli se do střel, blokovaly jejich a vše se snažil vyřešit Crawford. Chicago podniká nebezpečné brejky a Bruins mohli několikrát děkovat Rask, že se neměnilo skóre. Power-play hostům nevyšla, neudržely puk ve středním pásmu a Bolland od červené čáry stanovil ve strhujícím závěru skóre na 3: 1.

Chicago Blackhawks – Boston Bruins 3: 1 (1: 0, 1: 0, 1: 1) – stav série: 3: 2
Góly: 18. P. Kane (Oduya, Toews), 26. P.Kane (Bickell, Toews), 60. Bolland (Frolík) – 44. CHAR (Krejčí, Lucic)
Vyloučení: 2: 4 na 2 min, přesilovky a oslabení: 0: 0, střely na branku: 32:25 Rozhodčí: B. Watson, Rooney – Heyer, B. Murphy, 22 274 diváků.

Chicago: Crawford – Keith, Seabrook, LEDD, Rozsíval, Hjalmarsson, Oduya – P. Kane, Toews, Bickell – Marián Hossa, Handzuš, Sharp – Frolík, Bolland, Kruger – Saad, Shaw, Stalberg

Boston: Rask – Chára, Seidenberg, Boychuk , Ference, Krug, McQuaid – Horton, Krejčí, Lucic – Jágr, P. Bergeron, Marchand – Kelly, Seguin, Paille – Söderberg, Peverley, S.Thornton

Joel Que nneville (trenér Chicaga): “Tato série je válka a dnešní duel byl opět velkým bojem.V každém střídání musí každý bojovat, je to od první minuty úvodního zápasu. Boston je stále dobrý v obraně i v útoku. V posledních duelech i dnes jsme udělali v ofenzivě několik skvělých věcí, což bylo důležité. “

Claude Julien (trenér Bostonu): ” Vůbec netuším , proč jsme nehráli stejně dobře jako ve třetí třetině iv prvních dvou. Jednoduše, třetí část hry byla z naší strany nejlepší. Jsme v těžké situaci. Čekají nás zápasy o přežití. Musíme vyhrát už ten následující. Nepřipouštíme si však žádnou paniku, máme dobré mužstvo a měli bychom vědět odpovědět. “

Corey Crawford (brankář Chicaga): ” Dnes byl další náročný zápas. Boston hrál skvěle, ve třetí třetině výkon stupňoval a vytvořil na nás velký tlak.Dokázali jsme však zavřít dveře, hráli jako tým. Spoluhráči mi pomáhaly při bránění, blokovaly střely, obětovali svá těla, aby zabránily puku letět na branku a hráli výborně v ofenzivě. I v šestém souboji musíme hrát stejně, opět dostatečně tvrdě as nasazením. “

Patrick Kane (útočník Chicaga): ” Při obou gólech jsem byl ve správném čase na správném místě. Škoda, že jsem neproměnil i některé další šance. Díky spoluhráčům jsem měl na ledě dostatek prostoru a dostával se do střeleckých možností. Vychází mi spolupráce s Jonathan Toews. Když jsem s ním na ledě, je to pro mě jednodušší. Hrajeme spolu už šest let.Vím, že jsme nenastupovali letos mnohokrát vedle sebe, ale zkušenosti z minulosti nás posouvají dál. “

Andrew Shaw (útočník Chicaga): ” chtěli jsme se odrazit od posledního zápasu. Zaměřili jsme se na defenzivu, určitě jsme nechtěli inkasovat dalších pět branek. Hráli jsme poctivě před brankou, v níž stál skvělý Corey. Vítězství je výsledkem snažení celého týmu. “

Patrick Sharp (útočník Chicaga): ” Není to snadná série. V každém zápase musíte bojovat až do konce, nic není rozhodnuto. Doma jsme hráli během celého roku skvěle a teď jsme to zopakovali. Dostat se do vedení 3: 2 na zápasy je pro nás skvělou zprávou. “