Švýcaři šokovali i Kanadu, maratón nájezdů ukončil Suri

STOCKHOLM – Švýcarští hokejisté po vítězství nad domácím Švédskem (3: 2) zdolali i druhého favorita A-skupiny MS.V souboji v stockholmské Ericsson Globen Areně vyhráli nad Kanadou 3: 2 po samostatných nájezdech a na kontě mají po dvou zápasech vynikajících pět bodů.

Rozhodující nájezd proměnil v osmé sérii Reto Suri.Jedním z dvojice hlavních rozhodčích v setkání byl Slovák Vladimír Baluška.

Švýcaři začali proti zámořského gigantu bez respektu av 14. minutě se ujali vedení zásluhou Hollenstein. O aktivitě Helvetia v úvodní části svědčil i poměr střel 13: 3 v jejich prospěch. Až po přestávce se Kanaďané probudili a vyrovnali hru. V 35. minutě se dočkali vyrovnávacího gólu, když po přihrávce Schenna zakončoval Ladd do poloprázdné branky. Svižný hokej pokračoval iv třetí dvacetiminutovky. V 48. min Švýcaři nedorazí vyhodili puk od zadního mantinelu, nabili READ a ten z úhlu trefil přesně nad rameno brankáře Gerbera – 1: 2. O čtyři minuty později byla v permanenci dvojice hlavních arbitrů Baluška – Olenin.Slepený gól Niederreiter uznali až po konzultaci s videorozhodčího, který usoudil, že švýcarský útočník nekopl puk za čáru úmyslně. Duel za stavu 2: 2 dospěl až do prodloužení, ve kterém měli více ze hry Kanaďané, ale skóre se neměnilo a tak poprvé na 77. MS přišli ke slovu samostatné nájezdy. V nich rozhodl o triumfu Švýcarů v osmé sérii Suri.

Švýcarsko – Kanada 3: 2 po sam. nájezdech (1: 0, 0: 1, 1: 1 – 0: 0, 1: 0)
Góly: 14. Hollenstein (Walker, Trachsler), 53. Niederreiter, rozhodující samostatný nájezd Suri – 35. Ladd (Schenn, Stamkos), 48. Read (Eberle).Rozhodčí: Baluška (SR), Olenin – Šeljanin (oba Rus.), Woodworth (USA), vyloučení: 3: 4 na 2 min., Přesilovky a oslabení: 0: 0, 6107 diváků.

< b> Švýcarsko: Gerber – Seger, Vauclair, Furrer, Blindenbacher, von Gunten, Josi, Grossmann, Blum – Moser, Plüss, Niederreiter – Hollenstein, Cuntis, Bodenmann – Suri, Gardner, Ambühl – Walker, Trachsler, Bieber

Kanada: Smith – Dillon, Robidas, Campbell, Schenn, Harrison, Schultz, Brodie – Simmonds, E. Staal, J. Staal – Stamkos, Giroux, Ladd – Eberle, Duchene, Hall – Read, O’Reilly, Skinner